Psycholog online - czy warto?

Decyzja o skorzystaniu z usług psychologa, szczególnie, gdy przeżywasz trudności życiowe, nie jest łatwa. Zazwyczaj poprzedzona jest wieloma przemyśleniami, próbami poradzenia sobie z problemami we własnym zakresie. Wątpliwości może budzić także pomysł korzystania z pomocy psychologicznej za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Spotkania z psychologiem, zarówno online, jak i bezpośrednie, mogą powodować dodatkowy stres, co jest reakcją całkowicie normalną. W przypadku spotkań online można dodatkowo obawiać się, iż trudniejsze będzie otwarcie się przed psychologiem. Chociaż pomoc psychologiczna online jest stosunkowo nową formą pracy, w ostatnich latach staje się coraz popularniejsza. Spowodowane jest to jest wieloma zaletami takiej formy kontaktu, wśród których warto wymienić choćby kilka:

  • zwiększoną dostępnością specjalisty, gdy ten prowadzi praktykę w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania klienta lub gdy aktywność klienta uniemożliwia lub znacznie utrudnia dotarcie fizyczne na spotkanie,
  • możliwością odbywania spotkań online w przypadku par, gdy partnerzy przebywają w miejscach oddalonych od siebie,
  • niższymi kosztami związanymi z brakiem konieczności dojazdu na spotkanie,
  • większym poczuciem poufności spotkań, bez narażenia się na przypadkowe spotkanie w korytarzu czy poczekalni z innymi osobami,
  • niższym poziomem stresu, spowodowanym przebywaniem w znanej przestrzeni.

Niektóre osoby zastanawiają się również nad skutecznością pomocy psychologicznej online. Badania naukowe prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii potwierdziły, że jest ona podobna do skuteczności pomocy psychologicznej świadczonej podczas spotkań osobistych.

Spotkania z psychologiem online mają niewątpliwie wiele zalet, lecz wiążą się także z pewnymi ograniczeniami, w szczególności natury technicznej czy organizacyjnej. Dlatego ważne jest posiadanie sprzętu wyposażonego w kamerkę i mikrofon oraz dostęp do internetu o przepustowości umożliwiającej odbywanie spotkań wideo. Konieczne jest także zadbanie o warunki, w których inne osoby nie zakłócają przebiegu sesji. Odpowiednie przygotowanie się do sesji online, opisane w tekście Spotkanie z psychologiem online - jak się przygotować?, ułatwi przebieg spotkań.

Zachęcam moich Klientów do podzielenia się ze mną wątpliwościami dotyczącymi pomocy psychologicznej w formie online już podczas pierwszego spotkania lub jeszcze przed nim (zapraszam do kontaktu). Bazując na moich dotychczasowych doświadczeniach związanych z pracą i nauką online, jestem przekonana, że taka forma współpracy może być satysfakcjonująca, zarówno dla osoby korzystającej ze wsparcia, jak i dla psychologa.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.