Czy nasz związek jest zagrożony zdradą?

Niewierność w związku to poważne naruszenie zaufania, które może wywołać intensywne i bolesne emocje. Obie strony w takim związku często potrzebują czasu, wsparcia oraz pracy nad sobą, aby poradzić sobie z tym trudnym doświadczeniem i ewentualnie odbudować relację. Niestety, zdrada często prowadzi do nieodwracalnych strat, a w wielu przypadkach do rozpadu związku.

Czasem zdrada jest jednorazowym incydentem, bez wyraźnych przyczyn czy wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Jednak często niewierność wynika z pogarszającej się jakości relacji. Świadomość pojawiających się zwiastunów kryzysu może pomóc w poprawie związku i zapobieganiu zdradzie.

Znaki ostrzegawcze pogarszającej się relacji:

1. Nieznajomość wzajemnych oczekiwań dotyczących wierności

Rozmowy o tym, jak rozumiecie wierność, są niezbędne do tego, żeby wiedzieć, co partner/partnerka odebrałby/odebrałaby jako zdradę. Twój partner/twoja partnerka również powinien/powinna wiedzieć, co zdrada oznacza dla Ciebie. Wymiana myśli na temat granic związku, dopuszczalnych zachowań wobec osób spoza związku oraz własnych wrażliwych, podatnych na zranienie miejsc mogą pomóc ustalić wspólne granice. Ważne jest też podzielenie się z partnerem/partnerką doświadczeniami z poprzednich związków oraz historiami rodzinnymi na temat relacji małżeńskich/partnerskich naszych rodziców i dziadków. One również pozostawiają ślad na naszej wrażliwości.

2. Unikanie konfliktów

Czasami, dla dobra relacji lub z obawy przed zranieniem partnera/partnerki, ukrywamy swoje uczucia lub nie okazujemy ich, szczególnie złości, strachu i smutku. Unikamy też rozmów na niektóre tematy, gdyż są dla nas bolesne lub partner/partnerka ma inne zdanie w danej kwestii. Bywa również tak, że uważamy, iż pewnych rzeczy i tak nie da się zmienić, a ich poruszenie wpłynie negatywnie na naszą relację.

Pomijanie omawiania trudnych spraw powoduje tłumienie emocji, narastanie żalu i pretensji. Gdy nie mówimy sobie o własnych oczekiwaniach, o tym, co jest dla nas trudne w relacji i z czego nie jesteśmy zadowoleni, nie dajemy sobie ani partnerowi szansy na konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, ani na dokonanie zmian, które mogłyby poprawić jakość relacji.

3. Emocjonalne oddalanie się od siebie

Z biegiem czasu związek się zmienia. Z początkowego etapu zakochania i romantycznych początków, w którym partnerów/partnerki łączy duża namiętność, zaciekawienie, idealizacja oraz silne emocje, związek przechodzi w fazę stabilizacji. Na tym etapie partnerzy/partnerki dostrzegają partnera/ partnerkę przez pryzmat własnych doświadczeń i oczekiwań. Emocje wobec partnera/partnerki nie są już tak silne, jak na początku związku i rzadziej są przedmiotem rozmów. Brak dzielenia się swoimi emocjami może skutkować coraz mniejszą wiedzą o partnerze/partnerce oraz o jego/jej uczuciach. Zmniejsza się wzajemne lub jednostronne zainteresowanie partnerem/partnerką, zmniejsza się ilość czasu spędzanego razem i zaangażowanie emocjonalne. W konsekwencji partnerzy/partnerki mogą mieć przekonanie, że druga osoba nie jest gotowa udzielić wsparcia emocjonalnego w trudnych momentach. Pojawia się poczucie, że partnerów/partnerki coraz mniej łączy.

4. Problemy z życiem seksualnym

Naturalną koleją rzeczy jest, że życie seksualne w związkach o długim stażu staje się rzadsze, ale nie musi być nudne. Niekiedy jednak do życia seksualnego wkrada się rutyna, partnerzy/partnerki mają różne oczekiwania wobec seksu albo nie czują się atrakcyjni seksualnie. Kiedy to zauważymy, nie może zabraknąć rozmowy o sferze intymnej w związku oraz jej zmiany.

5. Krytycyzm i wrogość

Ocenianie, krytykowanie partnera/partnerki, narzekanie na siebie, a także odczuwanie braku szacunku, bycie obrażanym lub atakowanym świadczą o aktywnym niszczeniu więzi.

Krytycyzm i wrogość w związku są negatywnymi emocjami, które mogą powodować poważne uszkodzenia w relacji. Krytycyzm jest zazwyczaj ukierunkowanym na osobę atakiem, który nie jest oparty na konstruktywnej sugestii. Wrogość jest natomiast agresywnym nastawieniem do drugiej osoby, które może prowadzić do konfliktów i nieporozumień. Aby utrzymać zdrowe i trwałe relacje, ważne jest, aby unikać krytycyzmu i wrogości, i zamiast tego starać się komunikować w sposób uczciwy, otwarty i empatyczny.

6. Brak podziwu i sympatii dla partnera/partnerki

Podziw i sympatia są ważnymi elementami związku, gdyż pozwalają dostrzegać i doceniać dobre cechy i osiągnięcia partnera/partnerki oraz utrzymywać przyjazną i serdeczną relację. Zdarza się jednak, że partnerzy/partnerki nie wiedzą, czy i za co podziwiają, lubią, cenią lub szanują drugą osobę. Brak rozmów na ten temat powoduje, że partnerzy nie są świadomi, jak bardzo są podziwiani i szanowani przez drugą stronę. Brak okazywania i wyrażania tych odczuć może powodować dystansowanie się partnerów wobec siebie oraz coraz mniejsze zainteresowanie sobą nawzajem i swoją relacją.

Co warto zrobić?

Zdrada może być zarówno punktem wyjścia do rozpadu związku, jak i szansą na zrozumienie przyczyn problemów istniejących między partnerami oraz odbudowania silniejszej więzi poprzez przebaczenie. Aby uniknąć zagrożenia niewiernością, warto zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze i pracować nad poprawą jakości relacji poprzez otwartą komunikację, wzajemne wsparcie i zaangażowanie w związek. Jeżeli samodzielna praca nad poprawą relacji nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy w poprawie jakości relacji, przepracowaniu zdrady i próbie odbudowy związku.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.